„ROVINY BYTÍ“

Pátý krok k temnotě nese název Roviny bytí a jde o sólo hlavního autora celé série ve třech partech. Howard Phillips Lovecraft, za života díky vlastní neprůbojnosti prakticky nečtený, leč díky přátelům a oddaným fanouškům posléze jeden z nejvlivnějších spisovatelů zabývajících se žánrem hororu, se v nich věnuje střetu dvou světů – reality a „za realitou“.

Za stěnou spánku je povídka z roku 1919 vycházející z ve své době inovativní myšlenky využití psychologie pro vysvětlení problémů v reálném světě. Mimochodem – takřka stejnojmenná skladba (Behind the Wall of Sleep) se objevila na debutovém albu skupiny Black Sabbath a byla inspirována právě touto povídkou. Druhou v řadě je Z neznámého světa z roku 1920 (publikovaná v roce 1934).

Rozehrává téma šíleného vědce pokoušejícího se nahlédnout za realitu – inspirovala několik filmů a skladeb death metalových kapel (jeden jejích prvků se dokonce objevuje i v oblíbené počítačové hře Half-Life). Závěrečnou povídkou trojlístku je Proměna Juana Romera z roku 1919 (psaná ovšem jen pro velmi úzký okruh přátel a publikovaná až po autorově smrti), v níž hraje hlavní roli tajemné zlo – podle zmínky mexického božstva Huitzilopochtli se lze dokonce dohadovat o spojitosti s obětním rituálem. Všechny tři povídky čte nenapodobitelným způsobem Petr Šmíd.


Roviny-bytiStažení pouze prostřednictvím aplikace AUDIOTEKAzvuková ukázka: přehrát zvukovou ukázku


CD5 „ ROVINY BYTÍ“
Lovecraft: Za stěnou spánku (Šmíd) 35
Lovecraft: Z neznámého světa (Šmíd) 31
Lovecraft: Proměna Juana Romera (Šmíd) 28


Související tituly:
Barva-z-kosmu
Vec-na-prahu
o-smrti-a-jinych-hruzach
Iluze
Zvuky-ve-tme
Vrazi
Roviny-byti
Touha
prizrak
dotek-smrti
o-lasce-a-dalsich-citech
temnota
death-and-other-horrors
Illusion
sounds-in-the-dark
Murderers
Planes-of-Existence
Longing
Mirage
Touch-of-Death
Love-from-the-Dark-Side
Darkness